DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 02.05.2008 12:10:17
CHS Ze Žofovily
Krmení

 

Můj plán krmení

Svoje morčata krmím 2x denně.

Ráno dostanou dostatek sena (trávy), trošku směsi zrní a čerstvou vodu.

Večer dostanou nové seno (trávu), v zimě znovu zrní a dostatek ovoce a zeleniny.

Na seno a trávu používám místo jesliček kolotoč pro křečky, který jde krásně připevnit na okraj naší žofovily. Morčata v seně (trávě) neleží, je vždy k dispozici čerstvé a při krmení mají i částečnou zábavu, když se musí namáhat a vytahovat jednotlivá stébla.

Zeleninku a ovoce večer chystám jako špízy. Jednotlivé kousky ovoce a zeleniny napíchám na dřevěnou špejli a tu upevním do většího keramického květináče (pokud bude květináč moc malý, morčátka ho převrhnou). Důvod, proč si dávám se špízem každý den práci, je podobný jako při podávání sena / trávy v jesličkách - ovoce a zelenina zůstane čerstvá, zvířátka mají zábavu, když se za jednotlivými kousky natahují a v neposlední řadě to i hezky vypadá. :)

Seno

Seno je nejdůležitější potrava pro morče a mělo by ho mít k dispozici neustále. Je to z důvodu způsobu trávení morčat, kdy je nutné, aby morčátka žrala celodenně, protože jejich žaludek nemá svaly a potrava je dál do střev posunovaná právě neustálým "přikrmováním".

Dalším důvodem je postupné opotřebování zubů. Morčata mají otevřené kořeny, a proto jejich zoubky rostou po celý život. Tím, že morčata mohou "celý den" jíst (seno), zuby se jim obrušují, protože se při žvýkání potravy posunují dopředu - dozadu. Zkrmování zrní nebo tyčinek na hlodání se zuby neobrušují!

Čerstvé krmení

Do čerstvého krmení zahrnujeme trávu a ovoce se zeleninou.

Čerstvé krmení obsahuje všechny důležité látky a morče po něm netloustne, proto ho může dostat dostatek. Trávu by morče mělo dostat suchou. Morče samozřejmě stráví i mokrou trávu, venku v přírodě to ani jinak nejde, ale tady si žvýká každé stéblo trávy samostatně. Pokud našemu morčeti do klícky dáme hrst mokré trávy, lehce se zapaří a u morčete to může vyvolat průjem, nadýmání nebo dokonce může dojít ke kolice.

Trávu nikdy nesmíme trhat na kraji silnice nebo v místech, kde se venčí psi. Nesmí se zkrmovat ani posečená tráva, která je příliš krátká a lehce se zapaří.

Zeleninu bychom měli morčeti dopřávat každý den, abychom pokryli jeho denní potřebu vitamínů a minerálních látek. S ovocem optarněji, protože obsahuje hodně cukrů a morče by tloustlo (zejména při nedostatku pohybu).

Zelenina, kterou obvykle podávám já - mrkev, okurka, brokolice, čínské zelí, hlávkový salát (v malé míře, protože nadýmá), kedlubna (v malé míře, protože nadýmá), slupky ze syrových brambor (ne každý chovatel podává, slupky musí být umyté a bez klíčků, jen v menším množství)

Ovoce, které obvykle podávám já - jablko, meloun, jahody, banánové slupky (ne každý chovatel podává, slupky musí být umyté, jen v menším množství), pomeranč

Voda

Morčata musí mít vodu k dispozici neustále, i když to vypadá, že nepijí (zejména v létě, když mají dostatek trávy, zeleniny a ovoce - pro některá morčátka je to jako "pitný režim" dostačující.

Vodu doporučuji podávat v napáječkách, protože zde nedojde ke znečištění podestýlkou nebo výkaly jako např. v misce. Většina morčat je učenlivá a brzy zjistí, jak napáječka funguje. Pokud by se Vám zdálo, že zrovna Vaše morči zatím nechápe, vezměte si ho v klidu na klín a otírejte mu konec napáječky o tlamičku. Morče pochopí, že odtud teče voda a časem už bude pít samo.

Vodu je nutné měnit 1-2 denně.

Někteří chovatelé vaří morčíkům šípkový čaj (vysoký obsah vit. C). Zatím jsem to ještě osobně nevyzkoušela, ale mám to v plánu.

Směs zrní

Na německých stránkách jsem našla zajímavou informaci, že  směs zrní se zverimexu není pro morče vhodná. Důvody - obsahují cukr, mouku, vedlejší produkty, semena a med. Tyto složky si morče přemění na jednoduché cukry, které pak mohou negativně ovlivnit trávící trakt.

Rozhodnutí nechám na Vás. Já směsí zrní ze zverimexu krmím a pokud ji morčata nedostávají v nadměrném množství, nemyslím si, že škodí.

Dále se doporučuje krmit sušenými granulkami, které obsahují sušenou trávu a zeleninu a naopak neobsahují zrní. Nemám s tím zkušenost, protože to moje morčata nežerou.

Následky, které mohou vzniknout špatným zkrmováním směsi zrní

- nadbytečný příjem směsi zrní vede u morčat k obezitě
- ztukovatění jater, které může ohrozit březí samičky
- průjem, nadýmání, bolesti břicha
- zvýšeným příjemem cukru dojde k překyselení moči a to může vést k zánětům močových cest

Ostatní

Tyčinky na hlodání, bonbonky pro morčata - zastávám názor, který jsem převzala z německých stránek, že veškeré mlsky pro morčata jsou víceméně nezdravé a místo tyčinky s medem a ořechy je lepší morčátku dopřát pořádný kus okurky. S mlsky to je stejné jako u lidí, chutnají, ale zdraví nepodpoří a naopak podprují obezitu. Navíc ne všem morčátkům různé morčecí dropsy

Kukuřice (+ obilí - to ale podávám) - obsahuje hodně škrobu, který rychle zasytí, a který se přeměňuje na jednoduché cukry, které mění pH ve střevě a vzniká "živná půda" pro bakterie např. koliky

Med / cukr - vede k obezitě (při nedostatečném pohybu). Cukr zvyšuje chuť jídla, proto je často do krmiv přidáván.

Ořechy / semena - obsahují velké množství tuku a způsobují tak obezitu (při nedostatečném pohybu)

Vitamíny - pokud je morče zdravé, je správně krmeno a chováno, nepotřebuje zvýšený přísun vitamínů. Pokud je Vaše morče nemocné a potřebuje zvýšený příděl vitamínů, navštivte Vašeho veterináře a celou věc s ním prodiskutujte.

Další vhodná potrava pro morčata

- sušená kopřiva - obsahuje hodně vit. C

- bazalka

- kopr - podporuje tvorbu mléka, zabraňuje nadýmání, morčíkům velmi chutná
- naklíčené obilí - obilí na několik hodin nechat ve vlažné vodě, potom vodu slít a nechat obilí klíčit. Pravidelně proplachovat, aby nezkvasilo. Nezkrmovat ve velkém množství. Klíčky podávám nepravidelně, vždy špetku ráno a večer (podle toho, jak je naklíčené obilí k dispozici).
- listy maliníku a ostružiníku - mým morčíkům moc chutná
- máta - proti křečím
- heřmánek - při trávících obtížích
- petržel - nepodávat březím samicím, obsahuje látky, které vyvolávají porodní stahy
 - šípky - lze podávat čerstvé i sušené, obsahují velké množství vit. C

- vhodné větvičky (a listy) na okusování - smrk, javor, jabloň, hrušeň, líska, rybíz

 

 

 

 

 

Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek